- Loyal
- EE161394/161850
EE161394/161850 Bearing | Loyal
| EE161394/161850 interchange KOYO EE161394/161850 | |
| EE161394/161850 cross reference KOYO EE161394/161850 | |
| EE161394/161850 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | EE161394/161850 |
| C | 38,1 mm |
| d | 354,013 mm |
| D | 469,9 mm |
| T | 60,325 mm |
| B | 55,563 mm |
| a | 93,7 mm |
| Db | 453 mm |
| Da min | 440 mm |
| Weight | 24,7 Kg |
| r min. | 7,1 mm |
| db max. | 388 mm |
| Da max. | 450 mm |
| r1 min. | 6,4 mm |
| da min. | 376 mm |
| rb max. | 6,4 mm |
| ra max. | 7,1 mm |
| Size (mm) | 354.013x469.9x60.325 |
| Width (mm) | 60,325 |
| Bearing number | EE161394/161850 |
| Bore Diameter (mm) | 354,013 |
| Outer Diameter (mm) | 469,9 |
| Calculation factor (e) | 0,5 |
| Calculation factor (Y0) | 0,66 |
| Basic dynamic load rating (C) | 613 kN |
| Basic static load rating (C0) | 1250 kN |
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16
UCTH212-39J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-39J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 7/16



EE161394/161850 PDF download