- Loyal
- 609EE
609EE Bearing | Loyal
| 609EE interchange SNR 609EE | |
| 609EE cross reference SNR 609EE | |
| 609EE Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 609EE |
| D | 24,000 mm |
| d | 9,000 mm |
| B | 7,000 mm |
| C | 7,000 mm |
| f0 | 12.8 |
| d1 | 12.8 mm |
| D1 | 20.3 mm |
| Mass | 0.01 kg |
| Nlim | 23,000 rpm |
| ra max | 0.3 mm |
| Da max | 22 mm |
| da max | 12.8 mm |
| rs min | 0.3 mm |
| da min | 11 mm |
| Size (mm) | 9x24x7 |
| Width (mm) | 7,000 |
| Bearing number | 609EE |
| Static load, C0 | 1.41 kN |
| Dynamic load, C | 3.2 kN |
| Bore Diameter (mm) | 9,000 |
| Outer Diameter (mm) | 24,000 |
| Fatigue limit load, Cu | 0.1 kN |
| Radial clearance class | CN |
| Min operating temperature, Tmin | -20 °C |
| Max operating temperature, Tmax | 120 °C |
| Characteristic cage frequency, FTF | 0.38 Hz |
| Characteristic outer ring frequency, BPF0 | 2.63 Hz |
| Characteristic inner ring frequency, BPFI | 4.37 Hz |
| Characteristic rolling element frequency, BSF | 3.78 Hz |
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4



609EE PDF download