- Loyal
- 60988
60988 Bearing | Loyal
| 60988 interchange ISB 60988 | |
| 60988 cross reference ISB 60988 | |
| 60988 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 60988 |
| D | 600 mm |
| d | 440 mm |
| B | 50 mm |
| C | 50 mm |
| Weight | 41 Kg |
| Size (mm) | 440x600x50 |
| Width (mm) | 50 |
| Bearing number | 60988 |
| Bore Diameter (mm) | 440 |
| Outer Diameter (mm) | 600 |
| (Grease) Lubrication Speed | 870 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 305 kN |
| Basic static load rating (C0) | 550 kN |
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8



60988 PDF download