- Loyal
- 60980 M
60980 M Bearing | Loyal
| 60980 M interchange SKF 60980 M | |
| 60980 M cross reference SKF 60980 M | |
| 60980 M Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 60980 M |
| D | 540 mm |
| d | 400 mm |
| B | 44 mm |
| Size (mm) | 540x400x44 |
| Width (mm) | 44 |
| Mass bearing | 30.7 kg |
| D1 | 490 mm |
| d1 | 450 mm |
| Limiting speed | 1800 r/min |
| Bearing number | 60980 M |
| Reference speed | 2200 r/min |
| ra max. | 2.5 mm |
| Da max. | 527 mm |
| Bore Diameter (mm) | 540 |
| da min. | 413 mm |
| Outer Diameter (mm) | 400 |
| Da - max. | 527 mm |
| ra - max. | 2.5 mm |
| r1,2 min. | 3 mm |
| da - min. | 413 mm |
| d1 ≈ | 450 mm |
| D1 ≈ | 490 mm |
| r1,2 - min. | 3 mm |
| Basic dynamic load rating C | 265 kN |
| Basic dynamic load rating - C | 265 kN |
| Fatigue load limit Pu | 8.5 kN |
| Calculation factor kr | 0.02 |
| Calculation factor f0 | 17.1 |
| Calculation factor - f0 | 17.1 |
| Calculation factor - kr | 0.02 |
| Fatigue load limit - Pu | 8.5 kN |
| Basic static load rating C0 | 440 kN |
| Basic static load rating - C0 | 440 kN |
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000



60980 M PDF download