- Loyal
- 6096-M
6096-M Bearing | Loyal
| 6096-M interchange NKE 6096-M | |
| 6096-M cross reference NKE 6096-M | |
| 6096-M Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6096-M |
| D | 700 mm |
| d | 480 mm |
| B | 100 mm |
| C | 100 mm |
| Weight | 126 Kg |
| r1 min. | 6 mm |
| r2 min. | 6 mm |
| Size (mm) | 480x700x100 |
| Width (mm) | 100 |
| Bearing number | 6096-M |
| Bore Diameter (mm) | 480 |
| Outer Diameter (mm) | 700 |
| Basic dynamic load rating (C) | 521 kN |
| Basic static load rating (C0) | 951 kN |
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16



6096-M PDF download