- Loyal
- 6096 MB
6096 MB Bearing | Loyal
| 6096 MB interchange ISB 6096 MB | |
| 6096 MB cross reference ISB 6096 MB | |
| 6096 MB Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6096 MB |
| D | 700 mm |
| d | 480 mm |
| B | 100 mm |
| C | 100 mm |
| Weight | 125 Kg |
| Size (mm) | 480x700x100 |
| Width (mm) | 100 |
| Bearing number | 6096 MB |
| Bore Diameter (mm) | 480 |
| Outer Diameter (mm) | 700 |
| (Grease) Lubrication Speed | 1071 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 605,7 kN |
| Basic static load rating (C0) | 1117 kN |
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16



6096 MB PDF download