- Loyal
- 6096
6096 Bearing | Loyal
| 6096 interchange NSK 6096 | |
| 6096 cross reference NSK 6096 | |
| 6096 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6096 |
| r | 6 |
| d | 480 mm |
| D | 700 mm |
| B | 100 mm |
| C | 100 mm |
| C0 | 1090 |
| Z_ | 14 |
| ra | 5 |
| B_ | 100 |
| D_ | 700 |
| fo | 15.9 |
| D_a | 674 |
| SRE | 36.15 |
| DE_ | 659.85 |
| DA_ | 69.85 |
| DI_ | 520.15 |
| SRI | 36.15 |
| mass | 127 |
| SRIN | -0.1 |
| SBRG | 10 |
| SRIX | 0.1 |
| KBRG | 6104 |
| SREN | -0.1 |
| yobi | 6096 |
| bomp | 0 |
| SREX | 0.1 |
| SDM_ | 590 |
| r min. | 6 mm |
| ALPHA_ | 0 |
| da min | 506 |
| C_conv | 605000 |
| Weight | 127 Kg |
| LangID | 1 |
| Oil rpm | 850 |
| GRS rpm | 710 |
| hidYobi | 6096 |
| ra max. | 5 mm |
| Da max. | 660 mm |
| da min. | 527 mm |
| hidTable | ecat_NSRDGB |
| Size (mm) | 480x700x100 |
| Prod_Type3 | DGBB_SR_OT |
| Width (mm) | 100 |
| Bearing number | 6096 |
| Bore Diameter (mm) | 480 |
| Outer Diameter (mm) | 700 |
| Basic static load rating (C0) | 1090 kN |
| Basic dynamic load rating (C) | 605 kN |
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16



6096 PDF download