- Loyal
- 32219J
32219J Bearing | Loyal
| 32219J interchange KBC 32219J | |
| 32219J cross reference KBC 32219J | |
| 32219J Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 32219J |
| D | 170 mm |
| d | 95 mm |
| T | 45.5 mm |
| B | 43 mm |
| C | 37 mm |
| a | 39.3 mm |
| Weight | 4.21 Kg |
| r1 min. | 3 mm |
| r3 min. | 2.5 mm |
| r4 min. | 2.5 mm |
| r2 min. | 3 mm |
| Size (mm) | 95x170x45.5 |
| Width (mm) | 45.5 |
| Bearing number | 32219J |
| Bore Diameter (mm) | 95 |
| Outer Diameter (mm) | 170 |
| Calculation factor (e) | 0.42 |
| Calculation factor (Y) | 1.4 |
| (Oil) Lubrication Speed | 2800 r/min |
| (Grease) Lubrication Speed | 2200 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 286 kN |
| Basic static load rating (C0) | 395 kN |
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000
UCTH207-21J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-21J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/16
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8



32219J PDF download