- Loyal
- 32218J
32218J Bearing | Loyal
| 32218J interchange KBC 32218J | |
| 32218J cross reference KBC 32218J | |
| 32218J Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 32218J |
| D | 160 mm |
| d | 90 mm |
| T | 42.5 mm |
| B | 40 mm |
| C | 34 mm |
| a | 36.1 mm |
| Weight | 3.312 Kg |
| r1 min. | 2.5 mm |
| r3 min. | 2 mm |
| r4 min. | 2 mm |
| r2 min. | 2.5 mm |
| Size (mm) | 90x160x42.5 |
| Width (mm) | 42.5 |
| Bearing number | 32218J |
| Bore Diameter (mm) | 90 |
| Outer Diameter (mm) | 160 |
| Calculation factor (e) | 0.42 |
| Calculation factor (Y) | 1.4 |
| (Oil) Lubrication Speed | 3200 r/min |
| (Grease) Lubrication Speed | 2400 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 265 kN |
| Basic static load rating (C0) | 366 kN |
UCTH212-38J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-38J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/8
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16



32218J PDF download