- Loyal
- 609/530 MA
609/530 MA Bearing | Loyal
| 609/530 MA interchange SKF 609/530 MA | |
| 609/530 MA cross reference SKF 609/530 MA | |
| 609/530 MA Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 609/530 MA |
| D | 710 mm |
| d | 530 mm |
| B | 57 mm |
| Size (mm) | 710x530x57 |
| Width (mm) | 57 |
| Mass bearing | 61 kg |
| D1 | 648.6 mm |
| d1 | 590.68 mm |
| Limiting speed | 1300 r/min |
| Bearing number | 609/530 MA |
| Reference speed | 1600 r/min |
| ra max. | 3 mm |
| Da max. | 695 mm |
| Bore Diameter (mm) | 710 |
| da min. | 545 mm |
| Outer Diameter (mm) | 530 |
| Da - max. | 695 mm |
| ra - max. | 3 mm |
| r1,2 min. | 4 mm |
| da - min. | 545 mm |
| d1 ≈ | 591.8 mm |
| D1 ≈ | 648.6 mm |
| r1,2 - min. | 4 mm |
| Basic dynamic load rating C | 423 kN |
| Basic dynamic load rating - C | 423 kN |
| Fatigue load limit Pu | 13.7 kN |
| Calculation factor kr | 0.02 |
| Calculation factor f0 | 17 |
| Calculation factor - f0 | 17 |
| Calculation factor - kr | 0.02 |
| Fatigue load limit - Pu | 13.7 kN |
| Basic static load rating C0 | 815 kN |
| Basic static load rating - C0 | 815 kN |
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)



609/530 MA PDF download