- Loyal
- 609/1000 MB
609/1000 MB Bearing | Loyal
| 609/1000 MB interchange SKF 609/1000 MB | |
| 609/1000 MB cross reference SKF 609/1000 MB | |
| 609/1000 MB Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 609/1000 MB |
| D | 1320 mm |
| d | 1000 mm |
| B | 103 mm |
| Size (mm) | 1320x1000x103 |
| Width (mm) | 103 |
| Mass bearing | 410 kg |
| D1 | 1202 mm |
| d1 | 1118 mm |
| Limiting speed | 560 r/min |
| Bearing number | 609/1000 MB |
| Reference speed | 700 r/min |
| ra max. | 5 mm |
| Da max. | 1297 mm |
| Bore Diameter (mm) | 1320 |
| da min. | 1023 mm |
| Outer Diameter (mm) | 1000 |
| Da - max. | 1297 mm |
| ra - max. | 5 mm |
| r1,2 min. | 6 mm |
| da - min. | 1023 mm |
| d1 ≈ | 1118 mm |
| D1 ≈ | 1202 mm |
| r1,2 - min. | 6 mm |
| Basic dynamic load rating C | 819 kN |
| Basic dynamic load rating - C | 819 kN |
| Fatigue load limit Pu | 30 kN |
| Calculation factor kr | 17 |
| Calculation factor f0 | 17.4 |
| Calculation factor - f0 | 0.02 |
| Calculation factor - kr | 17 |
| Fatigue load limit - Pu | 30 kN |
| Basic static load rating C0 | 2360 kN |
| Basic static load rating - C0 | 2360 kN |
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16
UCTH208-24J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-24J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/2
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000



609/1000 MB PDF download