- Loyal
- 609/1000
609/1000 Bearing | Loyal
| 609/1000 interchange ISB 609/1000 | |
| 609/1000 cross reference ISB 609/1000 | |
| 609/1000 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 609/1000 |
| D | 1320 mm |
| d | 1000 mm |
| B | 103 mm |
| C | 103 mm |
| Weight | 405 Kg |
| Size (mm) | 1000x1320x103 |
| Width (mm) | 103 |
| Bearing number | 609/1000 |
| Bore Diameter (mm) | 1000 |
| Outer Diameter (mm) | 1320 |
| (Grease) Lubrication Speed | 330 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 800 kN |
| Basic static load rating (C0) | 2340 kN |
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8
UCTH210-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-32J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 2.00000000



609/1000 PDF download