- Loyal
- 609-Z
609-Z Bearing | Loyal
| 609-Z interchange NKE 609-Z | |
| 609-Z cross reference NKE 609-Z | |
| 609-Z Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 609-Z |
| D | 24 mm |
| d | 9 mm |
| B | 7 mm |
| C | 7 mm |
| Weight | 0,015 Kg |
| r1 min. | 0,3 mm |
| r2 min. | 0,3 mm |
| Size (mm) | 9x24x7 |
| Width (mm) | 7 |
| Bearing number | 609-Z |
| Bore Diameter (mm) | 9 |
| Outer Diameter (mm) | 24 |
| Basic dynamic load rating (C) | 3,7 kN |
| Basic static load rating (C0) | 1,7 kN |
UCTH212-36J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-36J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/4
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000



609-Z PDF download