- Loyal
- 609-RSH
609-RSH Bearing | Loyal
| 609-RSH interchange SKF 609-RSH | |
| 609-RSH cross reference SKF 609-RSH | |
| 609-RSH Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 609-RSH |
| D | 24 mm |
| d | 9 mm |
| B | 7 mm |
| C | 7 mm |
| d1 | – mm |
| d2 | 12,8 mm |
| D1 | 21,2 mm |
| D2 | 0,3 mm |
| Bore | 0.354 Inch | 9 Millimeter |
| Noun | Bearing |
| UNSPSC | 31171504 |
| Weight | 0,014 Kg |
| da min. | 12,5 mm |
| Da max. | 22 mm |
| ra max. | 0,3 mm |
| r1 min. | 11 mm |
| r2 min. | 11 mm |
| Category | Single Row Ball Bearing |
| Enclosure | 1 Seal |
| Snap Ring | No |
| Size (mm) | 9x24x7 |
| Inventory | 0.0 |
| Width (mm) | 7 |
| Mass bearing | 0.015 kg |
| Weight / LBS | 0.035 |
| Inch - Metric | Metric |
| Cage Material | Steel |
| Product Group | B00308 |
| Enclosure Type | Contact Seal |
| Other Features | Deep Groove | NBR Seal |
| Keyword String | Ball |
| Bearing number | 609-RSH |
| Limiting speed | 19000 r/min |
| Reference speed | – r/min |
| Precision Class | ABEC 1 | ISO P0 |
| Rolling Element | Ball Bearing |
| Long Description | 9MM Bore; 24MM Outside Diameter; 7MM Outer Race Width; 1 Seal; Ball Bearing; ABEC 1 | ISO P0; No Filling Slot; No Snap Ring; No Internal Special Features; C0-Medium Internal Clearance; Steel Cage; Con |
| Outer Race Width | 0.276 Inch | 7 Millimeter |
| Inner Race Width | 0 Inch | 0 Millimeter |
| Manufacturer URL | http://www.skf.com |
| Outside Diameter | 0.945 Inch | 24 Millimeter |
| Manufacturer Name | SKF |
| Weight / Kilogram | 0.016 |
| ra max. | 0.3 mm |
| Da max. | 22 mm |
| da max. | 12.5 mm |
| Internal Clearance | C0-Medium |
| da min. | 11 mm |
| Bore Diameter (mm) | 9 |
| Outer Diameter (mm) | 24 |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
| d2 ≈ | 12.85 mm |
| D2 ≈ | 21.2 mm |
| Harmonized Tariff Code | 8482.10.50.68 |
| Fatigue load limit (Pu) | 0,071 |
| Calculation factor (f0) | 13 |
| Manufacturer Item Number | 609-RSH |
| Internal Special Features | No |
| Basic dynamic load rating C | 3.9 kN |
| Basic dynamic load rating (C) | 3,9 kN |
| Basic static load rating (C0) | 1,66 kN |
| Maximum Capacity / Filling Slot | No |
| Fatigue load limit Pu | 0.071 kN |
| Calculation factor kr | 0.025 |
| Calculation factor f0 | 13 |
| Basic static load rating C0 | 1.66 kN |
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8



609-RSH PDF download