- Loyal
- 609-2Z
609-2Z Bearing | Loyal
| 609-2Z interchange FAG 609-2Z | |
| 609-2Z cross reference FAG 609-2Z | |
| 609-2Z Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 609-2Z |
| m | 0,016 kg / Weight |
| d | 9 mm |
| D | 24 mm |
| B | 7 mm |
| Size (mm) | 9x24x7 |
| Width (mm) | 7 |
| d1 | 14 mm |
| nB | 28500 1/min / Reference speed |
| nG | 38000 1/min / Limiting speed |
| D2 | 20,5 mm |
| Cr | 3900 N / Dynamic load rating (radial) |
| C0r | 1640 N / Static load rating (radial) |
| Bearing number | 609-2Z |
| Cur | 83 N / Fatigue limit load, radial |
| rmin | 0,3 mm |
| ra max | 0,3 mm |
| da min | 11 mm |
| Da max | 22 mm |
| Bore Diameter (mm) | 9 |
| Outer Diameter (mm) | 24 |
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16



609-2Z PDF download