- Loyal
- 609-2RU
609-2RU Bearing | Loyal
| 609-2RU interchange KOYO 609-2RU | |
| 609-2RU cross reference KOYO 609-2RU | |
| 609-2RU Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 609-2RU |
| D | 24 mm |
| d | 9 mm |
| B | 7 mm |
| C | 7 mm |
| r min. | 0,3 mm |
| Weight | 0,015 Kg |
| Da max. | 22 mm |
| ra max. | 0,3 mm |
| r1 min. | 0,3 mm |
| da min. | 11 mm |
| Size (mm) | 9x24x7 |
| Width (mm) | 7 |
| Bearing number | 609-2RU |
| Bore Diameter (mm) | 9 |
| Outer Diameter (mm) | 24 |
| (Grease) Lubrication Speed | 30000 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 3,35 kN |
| Basic static load rating (C0) | 1,4 kN |
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8



609-2RU PDF download