- Loyal
- 609-2RSR
609-2RSR Bearing | Loyal
| 609-2RSR interchange NKE 609-2RSR | |
| 609-2RSR cross reference NKE 609-2RSR | |
| 609-2RSR Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 609-2RSR |
| D | 24 mm |
| d | 9 mm |
| B | 7 mm |
| C | 7 mm |
| Weight | 0,015 Kg |
| r1 min. | 0,3 mm |
| r2 min. | 0,3 mm |
| Size (mm) | 9x24x7 |
| Width (mm) | 7 |
| Bearing number | 609-2RSR |
| Bore Diameter (mm) | 9 |
| Outer Diameter (mm) | 24 |
| Basic dynamic load rating (C) | 3,7 kN |
| Basic static load rating (C0) | 1,7 kN |
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16
UCTH208-24J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-24J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/2



609-2RSR PDF download