- Loyal
- NK55/35
NK55/35 Bearing | Loyal
| NK55/35 interchange JNS NK55/35 | |
| NK55/35 cross reference JNS NK55/35 | |
| NK55/35 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NK55/35 |
| D | 68 mm |
| C | 35 mm |
| Fw | 55 mm |
| r min. | 0,6 mm |
| Weight | 0,255 Kg |
| Da max. | 64 mm |
| Size (mm) | 55x68x35 |
| Width (mm) | 35 |
| Bearing number | NK55/35 |
| Bore Diameter (mm) | 55 |
| Outer Diameter (mm) | 68 |
| Basic dynamic load rating (C) | 61,3 kN |
| Basic static load rating (C0) | 138,3 kN |
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4



NK55/35 PDF download