- Loyal
- 609-2RSL
609-2RSL Bearing | Loyal
| 609-2RSL interchange SKF 609-2RSL | |
| 609-2RSL cross reference SKF 609-2RSL | |
| 609-2RSL Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 609-2RSL |
| D | 24 mm |
| d | 9 mm |
| B | 7 mm |
| C | 7 mm |
| d1 | – mm |
| d2 | 12,8 mm |
| D1 | 21,2 mm |
| D2 | 0,3 mm |
| Weight | 0,014 Kg |
| Da max. | 22 mm |
| ra max. | 0,3 mm |
| r1 min. | 11 mm |
| r2 min. | 11 mm |
| da min. | 12,5 mm |
| Size (mm) | 9x24x7 |
| Width (mm) | 7 |
| Mass bearing | 0.014 kg |
| Limiting speed | 34000 r/min |
| Bearing number | 609-2RSL |
| Reference speed | 70000 r/min |
| Bore Diameter (mm) | 9 |
| ra max. | 0.3 mm |
| Da max. | 22 mm |
| da max. | 12.5 mm |
| da min. | 11 mm |
| Outer Diameter (mm) | 24 |
| d2 ≈ | 12.85 mm |
| D2 ≈ | 21.2 mm |
| Calculation factor (f0) | 13 |
| Fatigue load limit (Pu) | 0,071 |
| Basic dynamic load rating C | 3.9 kN |
| Basic static load rating (C0) | 1,66 kN |
| Basic dynamic load rating (C) | 3,9 kN |
| Fatigue load limit Pu | 0.071 kN |
| Calculation factor kr | 0.025 |
| Calculation factor f0 | 13 |
| Basic static load rating C0 | 1.66 kN |
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8



609-2RSL PDF download