- Loyal
- 609-2RS
609-2RS Bearing | Loyal
| 609-2RS interchange Loyal 609-2RS | |
| 609-2RS cross reference Loyal 609-2RS | |
| 609-2RS Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 609-2RS |
| D | 24 mm |
| d | 9 mm |
| B | 7 mm |
| C | 7 mm |
| Weight | 0,014 Kg |
| Size (mm) | 9x24x7 |
| Width (mm) | 7 |
| Bearing number | 609-2RS |
| Bore Diameter (mm) | 9 |
| Outer Diameter (mm) | 24 |
| Basic dynamic load rating (C) | 3,71 kN |
| Basic static load rating (C0) | 1,66 kN |
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16
UCTH211-35J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-35J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/16



609-2RS PDF download