- Loyal
- 609 ZZ
609 ZZ Bearing | Loyal
| 609 ZZ interchange NSK 609 ZZ | |
| 609 ZZ cross reference NSK 609 ZZ | |
| 609 ZZ Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 609 ZZ |
| D | 24 mm |
| d | 9 mm |
| B | 7 mm |
| C | 7 mm |
| r min. | 0,3 mm |
| Weight | 0,0147 Kg |
| db max. | 12 mm |
| Db min. | 20,5 mm |
| rb max. | 0,3 mm |
| Size (mm) | 9x24x7 |
| Width (mm) | 7 |
| Bearing number | 609 ZZ |
| Bore Diameter (mm) | 9 |
| Outer Diameter (mm) | 24 |
| Basic dynamic load rating (C) | 3,35 kN |
| Basic static load rating (C0) | 1,43 kN |
UCTH212-39J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-39J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 7/16
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16



609 ZZ PDF download