- Loyal
- 609
609 Bearing | Loyal
| 609 interchange NSK 609 | |
| 609 cross reference NSK 609 | |
| 609 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 609 |
| C | 7 mm |
| r | 0.3 |
| d | 9 mm |
| D | 24 mm |
| B | 7 mm |
| D_ | 24 |
| ra | 0.3 |
| fo | 12.968 |
| da | 11 |
| B0 | 7 |
| Cr | 340 |
| B_ | 7 |
| C0 | 1.43 |
| Z_ | 7 |
| D_a | 22 |
| DA_ | 3.969 |
| DE_ | 20.469 |
| SRE | 2.22 |
| C0r | 146 |
| SRI | 2.04 |
| DI_ | 12.531 |
| Noun | Bearing |
| SRIX | 0.015 |
| mass | 14.5 |
| SREX | 0.03 |
| SRIN | -0.015 |
| Bore | 0.354 Inch | 9 Millimeter |
| SREN | 0 |
| SDM_ | 16.5 |
| KBRG | 6101 |
| yobi | 609 |
| r min. | 0,3 mm |
| LangID | 1 |
| UNSPSC | 31171504 |
| Weight | 0,0145 Kg |
| GRS rpm | 32000 |
| da min. | 11 mm |
| hidYobi | 609 |
| Da max. | 22,8 mm |
| ra max. | 0,3 mm |
| Oil rpm | 38000 |
| Category | Single Row Ball Bearing |
| hidTable | ecat_NSESBM |
| Size (mm) | 9x24x7 |
| Inventory | 0.0 |
| Enclosure | Open |
| Snap Ring | No |
| Width (mm) | 7 |
| Prod_Type3 | ESM_MD_OT |
| Weight / LBS | 0.03234 |
| Cage Material | Steel |
| Product Group | B00308 |
| Inch - Metric | Metric |
| Bearing number | 609 |
| Keyword String | Ball |
| Other Features | Deep Groove |
| Precision Class | ABEC 1 | ISO P0 |
| Rolling Element | Ball Bearing |
| Outer Race Width | 0.276 Inch | 7 Millimeter |
| Inner Race Width | 0 Inch | 0 Millimeter |
| Long Description | 9MM Bore; 24MM Outside Diameter; 7MM Outer Race Width; Open; Ball Bearing; ABEC 1 | ISO P0; No Filling Slot; No Snap Ring; No Internal Special Features; C0-Medium Internal Clearance; Steel Cage |
| Manufacturer URL | http://www.nskamericas.com |
| Outside Diameter | 0.945 Inch | 24 Millimeter |
| Weight / Kilogram | 0.014 |
| Manufacturer Name | NSK |
| Internal Clearance | C0-Medium |
| Bore Diameter (mm) | 9 |
| Outer Diameter (mm) | 24 |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
| Harmonized Tariff Code | 8482.10.50.68 |
| Internal Special Features | No |
| (Grease) Lubrication Speed | 32 000 r/min |
| Basic static load rating (C0) | 1,43 kN |
| Basic dynamic load rating (C) | 3,35 kN |
| Maximum Capacity / Filling Slot | No |
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16
UCTH210-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-32J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 2.00000000



609 PDF download