- Loyal
- NK6/12
NK6/12 Bearing | Loyal
| NK6/12 interchange JNS NK6/12 | |
| NK6/12 cross reference JNS NK6/12 | |
| NK6/12 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NK6/12 |
| D | 12 mm |
| C | 12 mm |
| Fw | 6 mm |
| r min. | 0,15 mm |
| Weight | 0,0064 Kg |
| Da max. | 7,5 mm |
| Size (mm) | 6x12x12 |
| Width (mm) | 12 |
| Bearing number | NK6/12 |
| Bore Diameter (mm) | 6 |
| Outer Diameter (mm) | 12 |
| Basic dynamic load rating (C) | 3,44 kN |
| Basic static load rating (C0) | 3,17 kN |
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8
UCTH211-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-32J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2.00000000
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)



NK6/12 PDF download