- Loyal
- NK6/10
NK6/10 Bearing | Loyal
| NK6/10 interchange JNS NK6/10 | |
| NK6/10 cross reference JNS NK6/10 | |
| NK6/10 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NK6/10 |
| D | 12 mm |
| C | 10 mm |
| Fw | 6 mm |
| r min. | 0,015 mm |
| Weight | 0,0053 Kg |
| Da max. | 7,5 mm |
| Size (mm) | 6x12x10 |
| Width (mm) | 10 |
| Bearing number | NK6/10 |
| Bore Diameter (mm) | 6 |
| Outer Diameter (mm) | 12 |
| Basic dynamic load rating (C) | 2,7 kN |
| Basic static load rating (C0) | 2,32 kN |
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8



NK6/10 PDF download