- Loyal
- 7020 BDF
7020 BDF Bearing | Loyal
| 7020 BDF interchange ISO 7020 BDF | |
| 7020 BDF cross reference ISO 7020 BDF | |
| 7020 BDF Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 7020 BDF |
| D | 150 mm |
| d | 100 mm |
| a | 80,9 mm |
| B1 | 48 mm |
| Size (mm) | 100x150x48 |
| Width (mm) | 48 |
| Bearing number | 7020 BDF |
| Angle (α) | 40 ° |
| Bore Diameter (mm) | 100 |
| Outer Diameter (mm) | 150 |
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8
UCTH212-39J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-39J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 7/16



7020 BDF PDF download