- Loyal
- 7020 B
7020 B Bearing | Loyal
| 7020 B interchange Loyal 7020 B | |
| 7020 B cross reference Loyal 7020 B | |
| 7020 B Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 7020 B |
| D | 150 mm |
| d | 100 mm |
| B | 24 mm |
| C | 24 mm |
| a | 64,4 mm |
| Weight | 1,72 Kg |
| Size (mm) | 100x150x24 |
| Width (mm) | 24 |
| Bearing number | 7020 B |
| Angle (α) | 40 ° |
| Bore Diameter (mm) | 100 |
| Outer Diameter (mm) | 150 |
| (Grease) Lubrication Speed | 3500 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 61,2 kN |
| Basic static load rating (C0) | 63,6 kN |
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4



7020 B PDF download