- Loyal
- 609
609 Bearing | Loyal
| 609 interchange FAG 609 | |
| 609 cross reference FAG 609 | |
| 609 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 609 |
| m | 0,015 kg / Weight |
| d | 9 mm |
| D | 24 mm |
| B | 7 mm |
| Size (mm) | 9x24x7 |
| Width (mm) | 7 |
| d1 | 14 mm |
| nB | 28500 1/min / Reference speed |
| nG | 44500 1/min / Limiting speed |
| D1 | 19,6 mm |
| Cr | 3900 N / Dynamic load rating (radial) |
| C0r | 1640 N / Static load rating (radial) |
| Bearing number | 609 |
| Cur | 83 N / Fatigue limit load, radial |
| rmin | 0,3 mm |
| ra max | 0,3 mm |
| da min | 11 mm |
| Da max | 22 mm |
| Bore Diameter (mm) | 9 |
| Outer Diameter (mm) | 24 |
UCTH210-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-32J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 2.00000000
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000



609 PDF download