- Loyal
- 608Z
608Z Bearing | Loyal
| 608Z interchange NTN-SNR 608Z | |
| 608Z cross reference NTN-SNR 608Z | |
| 608Z Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 608Z |
| D | 22,000 mm |
| d | 8,000 mm |
| B | 7,000 mm |
| C | 7,000 mm |
| Size (mm) | 8x22x7 |
| Width (mm) | 7,000 |
| Bearing number | 608Z |
| Bore Diameter (mm) | 8,000 |
| Outer Diameter (mm) | 22,000 |
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8
UCTH212-36J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-36J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/4
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2



608Z PDF download