- Loyal
- NK60/35
NK60/35 Bearing | Loyal
| NK60/35 interchange JNS NK60/35 | |
| NK60/35 cross reference JNS NK60/35 | |
| NK60/35 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NK60/35 |
| D | 72 mm |
| C | 35 mm |
| Fw | 60 mm |
| r min. | 0,6 mm |
| Weight | 0,26 Kg |
| Da max. | 68 mm |
| Size (mm) | 60x72x35 |
| Width (mm) | 35 |
| Bearing number | NK60/35 |
| Bore Diameter (mm) | 60 |
| Outer Diameter (mm) | 72 |
| Basic dynamic load rating (C) | 64,1 kN |
| Basic static load rating (C0) | 151 kN |
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8



NK60/35 PDF download