- Loyal
- 7019CDT
7019CDT Bearing | Loyal
| 7019CDT interchange CYSD 7019CDT | |
| 7019CDT cross reference CYSD 7019CDT | |
| 7019CDT Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 7019CDT |
| D | 145 mm |
| d | 95 mm |
| B | 24 mm |
| C | 24 mm |
| 2B | 48 mm |
| r min. | 1,5 mm |
| Weight | 2,34 Kg |
| Size (mm) | 95x145x24 |
| Width (mm) | 24 |
| Bearing number | 7019CDT |
| Angle (α) | 15 ° |
| Bore Diameter (mm) | 95 |
| Outer Diameter (mm) | 145 |
| (Grease) Lubrication Speed | 5400 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 119 kN |
| Basic static load rating (C0) | 146 kN |
UCTH207-21J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-21J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/16
UCTH212-36J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-36J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/4
UCTH212-38J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-38J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/8
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8



7019CDT PDF download