- Loyal
- NK68/35R+IR60×68×35
NK68/35R+IR60×68×35 Bearing | Loyal
| NK68/35R+IR60×68×35 interchange NTN NK68/35R+IR60×68×35 | |
| NK68/35R+IR60×68×35 cross reference NTN NK68/35R+IR60×68×35 | |
| NK68/35R+IR60×68×35 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NK68/35R+IR60×68×35 |
| C | 35 mm |
| d | 60 mm |
| F | 68 mm |
| D | 82 mm |
| B | 35 mm |
| s | 1 mm |
| Weight | 0,551 Kg |
| r min. | 0,6 mm |
| Da max. | 78 mm |
| ra max. | 0,6 mm |
| da min. | 64 mm |
| Size (mm) | 60x82x35 |
| Width (mm) | 35 |
| Bearing number | NK68/35R+IR60×68×35 |
| Bore Diameter (mm) | 60 |
| Outer Diameter (mm) | 82 |
| (Grease) Lubrication Speed | 4 000 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 63 kN |
| Basic static load rating (C0) | 139 kN |
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16



NK68/35R+IR60×68×35 PDF download