- Loyal
- NK68/35R
NK68/35R Bearing | Loyal
| NK68/35R interchange NTN NK68/35R | |
| NK68/35R cross reference NTN NK68/35R | |
| NK68/35R Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NK68/35R |
| D | 82 mm |
| k | 3.5 mm |
| C | 35 mm |
| Cr | 63 kN |
| Lw | 27.8 mm |
| Fw | 68 mm |
| Dw | 4 mm |
| C0r | 139 kN |
| Mass | 0.34 kg |
| rs min | 0.6 mm |
| Da max | 78 mm |
| Weight | 0,338 Kg |
| r min. | 0,6 mm |
| ras max | 0.6 mm |
| ra max. | 0,6 mm |
| Da max. | 78 mm |
| Category | Bearings |
| Size (mm) | 68x82x35 |
| Inventory | 0.0 |
| Nlim (oil) | 6,000 rpm |
| Width (mm) | 35 |
| Nlim (grease) | 4,000 rpm |
| Product Group | B04144 |
| Bearing number | NK68/35R |
| Precision class | P0 |
| Weight / Kilogram | 0.32 |
| Manufacturer Name | NTN |
| Bore Diameter (mm) | 68 |
| Outer Diameter (mm) | 82 |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
| Radial clearance class | CN |
| (Grease) Lubrication Speed | 4000 r/min |
| Basic static load rating (C0) | 139 kN |
| Basic dynamic load rating (C) | 63 kN |
| Lubrication hole on outer ring | Oui/Yes |
| Max operating temperature, Tmax | 120 °C |
| Min operating temperature, Tmin | -20 °C |
| Characteristic cage frequency, FTF | 0.47 Hz |
| Characteristic outer ring frequency, BPF0 | 15.11 Hz |
| Characteristic inner ring frequency, BPFI | 16.89 Hz |
| Characteristic rolling element frequency, BSF | 17.94 Hz |
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000



NK68/35R PDF download