- Loyal
- NK68/35
NK68/35 Bearing | Loyal
| NK68/35 interchange JNS NK68/35 | |
| NK68/35 cross reference JNS NK68/35 | |
| NK68/35 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NK68/35 |
| D | 82 mm |
| C | 35 mm |
| Fw | 68 mm |
| r min. | 0,6 mm |
| Weight | 0,35 Kg |
| Da max. | 78 mm |
| Size (mm) | 68x82x35 |
| Width (mm) | 35 |
| Bearing number | NK68/35 |
| Bore Diameter (mm) | 68 |
| Outer Diameter (mm) | 82 |
| Basic dynamic load rating (C) | 72,1 kN |
| Basic static load rating (C0) | 165,7 kN |
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000



NK68/35 PDF download