- Loyal
- SCE16VUU
SCE16VUU Bearing | Loyal
| SCE16VUU interchange Samick SCE16VUU | |
| SCE16VUU cross reference Samick SCE16VUU | |
| SCE16VUU Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | SCE16VUU |
| d | 16 mm |
| h | 19 mm |
| A | 9 mm |
| D | 25 mm |
| E | 7 mm |
| G | 32,5 mm |
| H | 38,5 mm |
| J | 36 mm |
| L | 22,3 mm |
| W | 50 mm |
| S2 | 4,3 mm |
| S1xℓ | M5 |
| Weight | 0,122 Kg |
| Bearing number | SCE16VUU |
| Bore Diameter (mm) | 16 |
| Basic dynamic load rating (C) | 0,77 kN |
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16
UCTH207-21J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-21J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/16
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2
UCTH212-39J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-39J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 7/16



SCE16VUU PDF download