- Loyal
- 608
608 Bearing | Loyal
| 608 interchange NTN-SNR 608 | |
| 608 cross reference NTN-SNR 608 | |
| 608 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 608 |
| D | 22,000 mm |
| d | 8,000 mm |
| B | 7,000 mm |
| C | 7,000 mm |
| Size (mm) | 8x22x7 |
| Width (mm) | 7,000 |
| Bearing number | 608 |
| Bore Diameter (mm) | 8,000 |
| Outer Diameter (mm) | 22,000 |
UCTH212-38J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-38J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/8
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8



608 PDF download