- Loyal
- SCE16-B
SCE16-B Bearing | Loyal
| SCE16-B interchange Samick SCE16-B | |
| SCE16-B cross reference Samick SCE16-B | |
| SCE16-B Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | SCE16-B |
| H | 38,5 mm |
| W | 50 mm |
| d | 16 mm |
| h | 19 mm |
| A | 9 mm |
| D | 25 mm |
| E | 7 mm |
| G | 32,5 mm |
| J | 36 mm |
| K | 34 mm |
| L | 44 mm |
| S2 | 4,3 mm |
| Weight | 0,18 Kg |
| S1xℓ | M5 |
| Bearing number | SCE16-B |
| Bore Diameter (mm) | 16 |
| Basic dynamic load rating (C) | 0,77 kN |
UCTH208-24J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-24J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/2
UCTH212-39J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-39J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 7/16
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4



SCE16-B PDF download