- Loyal
- SC8W-B
SC8W-B Bearing | Loyal
| SC8W-B interchange Samick SC8W-B | |
| SC8W-B cross reference Samick SC8W-B | |
| SC8W-B Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | SC8W-B |
| H | 22 mm |
| W | 34 mm |
| d | 8 mm |
| h | 11 mm |
| A | 6 mm |
| D | 17 mm |
| E | 5 mm |
| G | 18 mm |
| J | 24 mm |
| K | 42 mm |
| L | 58 mm |
| S2 | 3,4 mm |
| Weight | 0,094 Kg |
| S1xℓ | M4 |
| Bearing number | SC8W-B |
| Bore Diameter (mm) | 8 |
| Basic dynamic load rating (C) | 0,41 kN |
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16
UCTH207-21J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-21J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/16



SC8W-B PDF download