- Loyal
- SC8V-B
SC8V-B Bearing | Loyal
| SC8V-B interchange Samick SC8V-B | |
| SC8V-B cross reference Samick SC8V-B | |
| SC8V-B Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | SC8V-B |
| d | 8 mm |
| h | 11 mm |
| A | 6 mm |
| D | 17 mm |
| E | 5 mm |
| G | 18 mm |
| H | 22 mm |
| J | 24 mm |
| L | 15,4 mm |
| W | 34 mm |
| S2 | 3,4 mm |
| S1xℓ | M4 |
| Weight | 0,036 Kg |
| Bearing number | SC8V-B |
| Bore Diameter (mm) | 8 |
| Basic dynamic load rating (C) | 0,26 kN |
UCTH211-35J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-35J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/16
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000



SC8V-B PDF download