- Loyal
- SC50W-B
SC50W-B Bearing | Loyal
| SC50W-B interchange Samick SC50W-B | |
| SC50W-B cross reference Samick SC50W-B | |
| SC50W-B Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | SC50W-B |
| H | 102 mm |
| W | 122 mm |
| d | 50 mm |
| h | 52 mm |
| A | 24 mm |
| D | 61 mm |
| E | 11 mm |
| G | 80 mm |
| J | 100 mm |
| K | 200 mm |
| L | 230 mm |
| S2 | 8,6 mm |
| Weight | 6,72 Kg |
| S1xℓ | M10 |
| Bearing number | SC50W-B |
| Bore Diameter (mm) | 50 |
| Basic dynamic load rating (C) | 6,11 kN |
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16



SC50W-B PDF download