- Loyal
- 32209J
32209J Bearing | Loyal
| 32209J interchange KBC 32209J | |
| 32209J cross reference KBC 32209J | |
| 32209J Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 32209J |
| D | 85 mm |
| d | 45 mm |
| T | 24.75 mm |
| B | 23 mm |
| C | 19 mm |
| a | 20.1 mm |
| Weight | 0.601 Kg |
| r1 min. | 1.5 mm |
| r3 min. | 1.5 mm |
| r4 min. | 1.5 mm |
| r2 min. | 1.5 mm |
| Size (mm) | 45x85x24.75 |
| Width (mm) | 24.75 |
| Bearing number | 32209J |
| Bore Diameter (mm) | 45 |
| Outer Diameter (mm) | 85 |
| Calculation factor (e) | 0.41 |
| Calculation factor (Y) | 1.5 |
| (Oil) Lubrication Speed | 6000 r/min |
| (Grease) Lubrication Speed | 4300 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 79 kN |
| Basic static load rating (C0) | 95,5 kN |
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8
UCTH211-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-32J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2.00000000



32209J PDF download