- Loyal
- 607ZZNR
607ZZNR Bearing | Loyal
| 607ZZNR interchange NMB 607ZZNR | |
| 607ZZNR cross reference NMB 607ZZNR | |
| 607ZZNR Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 607ZZNR |
| D | 19 mm |
| d | 7 mm |
| B | 6 mm |
| C | 6 mm |
| L | 16,68 mm |
| D2 | 0,012 mm |
| L1 | 9,2 mm |
| C2 | 22,1 mm |
| r min. | 0,3 mm |
| Size (mm) | 7x19x6 |
| Width (mm) | 6 |
| Bearing number | 607ZZNR |
| Bore Diameter (mm) | 7 |
| Outer Diameter (mm) | 19 |
| Basic dynamic load rating (C) | 2,614 kN |
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4
UCTH208-24J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-24J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/2
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8



607ZZNR PDF download