- Loyal
- 607DD
607DD Bearing | Loyal
| 607DD interchange NMB 607DD | |
| 607DD cross reference NMB 607DD | |
| 607DD Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 607DD |
| D | 19 mm |
| d | 7 mm |
| B | 6 mm |
| C | 6 mm |
| L | 16,68 mm |
| L1 | 9,2 mm |
| r min. | 0,3 mm |
| Size (mm) | 7x19x6 |
| Width (mm) | 6 |
| Bearing number | 607DD |
| Bore Diameter (mm) | 7 |
| Outer Diameter (mm) | 19 |
| Basic dynamic load rating (C) | 2,614 kN |
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8



607DD PDF download