- Loyal
- NU322
NU322 Bearing | Loyal
| NU322 interchange NTN NU322 | |
| NU322 cross reference NTN NU322 | |
| NU322 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NU322 |
| F | 143 mm |
| E | 207 mm |
| d | 110 mm |
| D | 240 mm |
| B | 50 mm |
| C | 50 mm |
| Fw | 143 mm |
| Da max | 227 mm |
| da max | 140 mm |
| da min | 123 mm |
| rs min | 3 mm |
| db min | 145 mm |
| Weight | 10 Kg |
| r min. | 3 mm |
| ra max | 2.5 mm |
| r1a max | 2.5 mm |
| r1s min | 3 mm |
| series: | NU |
| r1 min. | 3 mm |
| flanges: | (2) Outer Ring |
| Category | Roller Bearings |
| Size (mm) | 110x240x50 |
| Inventory | 0.0 |
| bore type: | Straight |
| Nlim (oil) | 3,500 rpm |
| Width (mm) | 50 |
| maximum rpm: | 3500 rpm |
| Product Group | B04144 |
| closure type: | Open |
| Nlim (grease) | 3,000 rpm |
| cage material: | Pressed Steel |
| fillet radius: | 2.5 mm |
| overall width: | 50 mm |
| bore diameter: | 110 mm |
| Bearing number | NU322 |
| Static load, C0 | 400 kN |
| finish/coating: | Uncoated |
| Dynamic load, C | 360 kN |
| number of rows: | 1 |
| ring separation: | Separable Inner Ring |
| Manufacturer Name | NTN |
| Weight / Kilogram | 10.209 |
| outer ring width: | 50 mm |
| precision rating: | ISO Class 0 |
| outside diameter: | 240 mm |
| bearing material: | Hardened Alloy Steel |
| Bore Diameter (mm) | 110 |
| Outer Diameter (mm) | 240 |
| internal clearance: | CN |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
| static load capacity: | 400000 N |
| dynamic load capacity: | 360000 N |
| Radial clearance class | CN |
| Fatigue limit load, Cu | 41.2 kN |
| Mass (without HJ ring) | 10 kg |
| manufacturer product page: | Click here |
| (Grease) Lubrication Speed | 3 000 r/min |
| operating temperature range: | -40 to 120 ºC |
| Basic dynamic load rating (C) | 360 kN |
| Basic static load rating (C0) | 400 kN |
| Min operating temperature, Tmin | -40 °C |
| Max operating temperature, Tmax | 120 °C |
UCTH212-36J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-36J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/4
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8



NU322 PDF download