- Loyal
- NK73/35R+IR65×73×35
NK73/35R+IR65×73×35 Bearing | Loyal
| NK73/35R+IR65×73×35 interchange NTN NK73/35R+IR65×73×35 | |
| NK73/35R+IR65×73×35 cross reference NTN NK73/35R+IR65×73×35 | |
| NK73/35R+IR65×73×35 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NK73/35R+IR65×73×35 |
| C | 35 mm |
| d | 65 mm |
| F | 73 mm |
| D | 90 mm |
| B | 35 mm |
| s | 1 mm |
| Weight | 0,66 Kg |
| r min. | 0,6 mm |
| Da max. | 86 mm |
| ra max. | 0,6 mm |
| da min. | 69 mm |
| Size (mm) | 65x90x35 |
| Width (mm) | 35 |
| Bearing number | NK73/35R+IR65×73×35 |
| Bore Diameter (mm) | 65 |
| Outer Diameter (mm) | 90 |
| (Grease) Lubrication Speed | 3 700 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 76,5 kN |
| Basic static load rating (C0) | 156 kN |
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH212-38J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-38J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/8
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8



NK73/35R+IR65×73×35 PDF download