- Loyal
- NK73/35R+IR65X73X35
NK73/35R+IR65X73X35 Bearing | Loyal
| NK73/35R+IR65X73X35 interchange NTN NK73/35R+IR65X73X35 | |
| NK73/35R+IR65X73X35 cross reference NTN NK73/35R+IR65X73X35 | |
| NK73/35R+IR65X73X35 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NK73/35R+IR65X73X35 |
| D | 90,000 mm |
| d | 65,000 mm |
| B | 35,000 mm |
| C | 35,000 mm |
| Category | Bearings |
| Size (mm) | 65x90x35 |
| Inventory | 0.0 |
| Width (mm) | 35,000 |
| Product Group | B04144 |
| Bearing number | NK73/35R+IR65X73X35 |
| Manufacturer Name | NTN |
| Weight / Kilogram | 0.688 |
| Bore Diameter (mm) | 65,000 |
| Outer Diameter (mm) | 90,000 |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2



NK73/35R+IR65X73X35 PDF download