- Loyal
- NK73/35R
NK73/35R Bearing | Loyal
| NK73/35R interchange NTN NK73/35R | |
| NK73/35R cross reference NTN NK73/35R | |
| NK73/35R Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NK73/35R |
| D | 90 mm |
| k | 3.5 mm |
| C | 35 mm |
| Cr | 76.5 kN |
| Lw | 27.8 mm |
| Fw | 73 mm |
| Dw | 5 mm |
| C0r | 156 kN |
| Mass | 0.43 kg |
| rs min | 0.6 mm |
| Da max | 86 mm |
| Weight | 0,428 Kg |
| r min. | 0,6 mm |
| ras max | 0.6 mm |
| ra max. | 0,6 mm |
| Da max. | 86 mm |
| Category | Bearings |
| Size (mm) | 73x90x35 |
| Inventory | 0.0 |
| Nlim (oil) | 5,500 rpm |
| Width (mm) | 35 |
| Nlim (grease) | 3,700 rpm |
| Product Group | B04144 |
| Bearing number | NK73/35R |
| Precision class | P0 |
| Weight / Kilogram | 0.456 |
| Manufacturer Name | NTN |
| Bore Diameter (mm) | 73 |
| Outer Diameter (mm) | 90 |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
| Radial clearance class | CN |
| (Grease) Lubrication Speed | 3700 r/min |
| Basic static load rating (C0) | 156 kN |
| Basic dynamic load rating (C) | 76,5 kN |
| Lubrication hole on outer ring | Oui/Yes |
| Max operating temperature, Tmax | 120 °C |
| Min operating temperature, Tmin | -20 °C |
| Characteristic cage frequency, FTF | 0.47 Hz |
| Characteristic outer ring frequency, BPF0 | 13.57 Hz |
| Characteristic inner ring frequency, BPFI | 15.43 Hz |
| Characteristic rolling element frequency, BSF | 15.54 Hz |
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8



NK73/35R PDF download