- Loyal
- EE450601/451212
EE450601/451212 Bearing | Loyal
| EE450601/451212 interchange KOYO EE450601/451212 | |
| EE450601/451212 cross reference KOYO EE450601/451212 | |
| EE450601/451212 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | EE450601/451212 |
| C | 61,913 mm |
| d | 152,4 mm |
| D | 307,975 mm |
| T | 88,9 mm |
| B | 93,663 mm |
| a | 61,4 mm |
| Db | 274 mm |
| Da min | 261 mm |
| Weight | 28,1 Kg |
| r min. | 9,5 mm |
| db max. | 193 mm |
| Da max. | 289 mm |
| r1 min. | 6,7 mm |
| da min. | 177 mm |
| rb max. | 6,7 mm |
| ra max. | 9,5 mm |
| Size (mm) | 152.4x307.975x88.9 |
| Width (mm) | 88,9 |
| Bearing number | EE450601/451212 |
| Bore Diameter (mm) | 152,4 |
| Outer Diameter (mm) | 307,975 |
| Calculation factor (e) | 0,33 |
| Calculation factor (Y0) | 1,01 |
| Basic dynamic load rating (C) | 795 kN |
| Basic static load rating (C0) | 1150 kN |
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)



EE450601/451212 PDF download