- Loyal
- F16040
F16040 Bearing | Loyal
| F16040 interchange Fersa F16040 | |
| F16040 cross reference Fersa F16040 | |
| F16040 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | F16040 |
| D | 74 mm |
| d | 40 mm |
| B | 40 mm |
| Size (mm) | 40x74x40 |
| Width (mm) | 40 |
| Bearing number | F16040 |
| Bore Diameter (mm) | 40 |
| Outer Diameter (mm) | 74 |
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8
UCTH212-39J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-39J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 7/16
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16



F16040 PDF download