- Loyal
- 7018 CTBP4
7018 CTBP4 Bearing | Loyal
| 7018 CTBP4 interchange Loyal 7018 CTBP4 | |
| 7018 CTBP4 cross reference Loyal 7018 CTBP4 | |
| 7018 CTBP4 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 7018 CTBP4 |
| D | 140 mm |
| d | 90 mm |
| C | 24 mm |
| B1 | 24 mm |
| Weight | 1,15 Kg |
| Size (mm) | 90x140x24 |
| Width (mm) | 24 |
| Bearing number | 7018 CTBP4 |
| Angle (α) | 15 ° |
| Bore Diameter (mm) | 90 |
| Outer Diameter (mm) | 140 |
| (Grease) Lubrication Speed | 9500 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 76,5 kN |
| Basic static load rating (C0) | 72 kN |
UCTH208-24J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-24J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/2
UCTH212-38J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-38J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/8
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8



7018 CTBP4 PDF download