- Loyal
- NU3228
NU3228 Bearing | Loyal
| NU3228 interchange KOYO NU3228 | |
| NU3228 cross reference KOYO NU3228 | |
| NU3228 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NU3228 |
| C | 88 mm |
| d | 140 mm |
| D | 250 mm |
| B | 88 mm |
| B2 | - |
| Cu | 114 |
| Ew | - |
| d1 | - |
| B1 | - |
| Cr | 757 |
| Fw | 169 mm |
| C0r | 939 |
| r min. | 3 mm |
| Weight | 18.5 Kg |
| r(min) | 3 |
| da(min) | - |
| db(min) | 153 |
| db(max) | 166 |
| dc(min) | - |
| r1(min) | 3 |
| dd(min) | - |
| Da(max) | 237 |
| Db(max) | - |
| Db(min) | - |
| r1 min. | 3 mm |
| ra(max) | 2.5 |
| rb(max) | 2.5 |
| Oil lub. | 2900 |
| Size (mm) | 140x250x88 |
| Width (mm) | 88 |
| Grease lub. | 1900 |
| Bearing No. | NU3228 |
| Bearing number | NU3228 |
| (Refer.)Mass(kg) | 18.5 |
| Bore Diameter (mm) | 140 |
| Outer Diameter (mm) | 250 |
| (Grease) Lubrication Speed | 1900 r/min |
| Basic static load rating (C0) | 939 kN |
| Basic dynamic load rating (C) | 604 kN |
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2



NU3228 PDF download